Takip Edin
Arama...
Arama

Sigorta Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Gereklidir?

Sigorta Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Gereklidir?
Günümüzde her bireyin en azından zorunlu bir sigortası vardır. Sigorta işlemlerinin ve içeriklerinin tam olarak ne olduğu kişilerce araştırılan bir bilgidir. Sigorta hakkında araştırma yapan bireyler, sigorta çeşitlerini ve içeriklerini de kolayca öğrenmek isteyebiliyor. Sigortaların neden gerekli olduğu konusu da, kişiler tarafından araştırılan merak edilen önemli bilgilerden sadece biridir.
Sigorta nedir, ne işe yarar? Sigorta çeşitleri nelerdir, neden gereklidir? Sigorta hakkında bilinmeyen konular hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.
TDK sözlüğünde sigorta başlangıç aşamasında ödenen bir prim karşılığında geleceğe yönelik güvence sağlayan poliçedir. Sigorta hizmeti, bir kişinin ya da sigorta kapsamına girebilen her türlü olgunun, gelecekte karşılaşılma ihtimali olan problemlere karşı sürdürülen ve sözleşme ile güvence altına alınan bir hizmettir.

Sigorta Nedir? Sigorta Çeşitleri Nelerdir? Neden Gereklidir?

Sigorta, bireylerin ve kurumların varlıklarını koruyarak finansal olarak güvende kalmasını hedefler. Finansal planlamanın en önemli parçalarından biridir. Bireyler ve kurumların varlıklarını değerlerini korumak için ihtiyaç duydukları her konuda sigorta hizmetleri kendilerine sunulabilir.
Sigorta, herkesin günlük hayatta duyduğu sözcüklerden biridir. Sigorta, risklerin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkabilecek zararları giderebilmek adına kullanılan bir mali araç olarak bilinmektedir. Sigorta sözleşmesi, sigorta yapılmasıyla birlikte hukuken gerek duyulan bir sözleşme türüdür. Sigorta şirketi, sigorta işlerinin yürütülmesi, işletilmesi ve satışıyla alakalı işler yapan şirket türleridir. Sigortacılık, sigorta hizmetleri sağlayan bir meslek türüdür.
Herhangi bir durumda maddi olarak zarar görmemek için sigorta yaptırılır. Sigorta, risklerin oluşması durumunda ortaya çıkan zararları maddi anlamda karşılar. Yapılan sigortalar, zarar görülen miktarları tamamen karşılar ve kişilerin zor durumda kalmasını engeller. Sigorta kişi ve kurumların güvende kalmasını sağlar. Geleceğin planlanmasının daha kolay yapılabilir bir duruma gelir. Aynı zamanda girişimciliğe de ayrı bir katkı sağlar. Sigortalar, temelde bazı riske maruz kalan kişilerin maddi güç olarak yardımlaşması olarak da bilinir.
Sigorta hizmeti veren şirketler, aynı tür riski olan kişilerin ve kurumların birbirlerini kolayca bulabilmesini ve oluşan zararların ortak bir havuzdan giderilmesini organize eder. Riske maruz kalan bireyler ve kurumlar, ortaklaşa olarak oluşan zararı karşıladıklarında, kişi başına düşen ödeme tutarı azalır ve herkes tarafından kolayca ödenebilir. Bu büyük sayılar kanunu olarak adlandırılır. Sigorta hizmetlerinde ne kadar fazla kişi bir araya gelirse, kişi başına düşen zarar miktarları daha kolay tahmin edilebilir. Önceki yılların istatistiklerini kullanarak sigorta şirketleri oluşacak zararları tahmin ederek bu ararlar karşılığı oluşacak giderleri karşılamak için fon yaratmaya çalışırlar. Oluşan zararları karşılamak için bu tahminlerin doğru yapılması gerekmektedir. Bu nedenle zararı oluşan beklenmedik zararların finansal varlıklarımıza ve değerlerimize verdiği hasarın karşılanabilmesi için sigorta yapmak oldukça gerekli bir ihtiyaçtır.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Sigortaların birçok farklı çeşidi bulunuyor. Sigortaların neden gerekli olduğu kişilerce merak edilebiliyor. Günümüzde kullanılan sigorta çeşitleri, kişilerin maddi açıdan sorun yaşamamasını sağlıyor. Herhangi bir değerli varlığın, güvence altına alınması için sigorta yapılması gerekiyor. Bireylerin yaptırabileceği çok farklı sigorta türleri bulunuyor. Basitçe sigorta çeşitlerini basitçe şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Kasko Sigortaları

Kasko güvencesi, araç sahibine; kaza, çalınma, yanma, kötü niyetli hareketlere maruz kalma, yolda kalma gibi birçok durumunda maddi hasarın telafi edilmesini ve acil yardım desteği sunulmasını sağlar.

  • Trafik Sigortası

Trafikte meydana gelen ve karşı tarafa zarar verilen durumlarda maddi ve bedeni zararları karşılar. 

  • Özel Sağlık Sigortaları

Özel ve genel şartlar kapsamında tüm sağlık ağlık giderlerinizde oluşan ücretleri karşılayan bir hizmet sunar.

  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Özel şartlar kapsamında SGK tarafından karşılanan sağlık giderlerinizde oluşan fark ücretlerini hiçbir ek ödeme yapmadan karşılama hizmeti sunar.

  • Bireysel Emeklilik Planları

İnsanların kamusal emeklilik planlarına ek olarak yararlanabilecekleri özel bir emeklilik sistemidir.

  • Konut Sigortaları

Evinizi ve eşyalarınızı etkileyebilecek çeşitli doğal afetlerin, hırsızlık olaylarının ve yangın gibi risklerin zararlarından sigortalıları koruyan için hizmet sunar.

  • Zorunlu Deprem Sigortası

Sahibi olduğunuz binada deprem sebebi ile oluşacak maddi hasarları güvence altına almak için devlet tarafından zorunlu tutulan bir hizmet türüdür. Konut sigortaları tamamlayıcı hizmetidir.4

  • Seyahat Sigortaları

Seyahatleri esnasında yolcu ve eşya güvenliğini sağlamak ve acil durumlarda destek sağlamak için sunulur.

Diğer Yazılar
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *